Türkiye’nin ilk Kırsal Alan Yaşam Laboratuvarı Akhisar’a kurulacak

Turgay Duyar- Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen ve Zafer Kalkınma Ajansı’nın ortağı olduğu toplam bütçesi 4,1 milyon avro olan “Kırsal Alanlarda Yaşam Laboratuvarı Araştırma Konsepti / Living-Lab Research Concept in Rural Areas” (LIVERUR) isimli proje kapsamında Türkiye’nin ilk Kırsal Alan Yaşam Laboratuvarı Akhisar’a kurulacak.

  • | Son Güncelleme:
  • | Egeli Gazete
Player yükleniyor...
Zafer Kalkınma Ajansı’nın Türkiye’deki tek ortağı olduğu “Kırsal Alanlarda Yaşam Laboratuvarı Araştırma Konsepti” (LIVERUR) Projesi, 1 Mayıs 2018 tarihinde proje koordinatörü Universidad Católica San Antonio de Murcia (İspanya) ile Avrupa Komisyonu arasında imzalanan hibe sözleşmesiyle resmi olarak uygulanmaya başlandı. Proje kapsamında kırsal alanda yenilikçi iş modelleri oluşturulması hedefleniyor.
Proje konsorsiyumunda; Fransa, İtalya, Avusturya, İspanya, Çekya, Slovenya, Portekiz, Yunanistan, Malta, Litvanya, Tunus ve Almanya’dan yer alan ortakların yanı sıra Türkiye’den Zafer Kalkınma Ajansı bulunmaktadır. Projenin 4. Koordinasyon Toplantısı, geçtiğimiz hafta içerisinde İtalya’nın Reggio Emilia kentinde gerçekleştirildi.
Kalkınma Ajansı adına toplantıya Zafer Kalkınma Ajansı Manisa Yatırım Destek Ofisi Koordinatör Vekili Cansu Uyar (Proje Koordinatörü), Proje Geliştirme ve Uygulama Birimi Uzmanı Utku Çil (Proje Ekibi Üyesi) ve Manisa Valiliği AB Proje Ofisi Koordinatörü (Proje Paydaşı) Ural Sevener katıldı.
-1.1 milyon tutarında labaratuvar kurulacak
Toplam 4,1 milyon avro olan bütçenin 176 bin 687 avrosu (yaklaşık 1.1 milyon TK) Zafer Kalkınma Ajansı  tarafından TR33 Bölgesi’nde gerçekleştirilecek faaliyetler için kullanılacak.
Horizon2020 kapsamında yürütülen proje kapsamında, pilot bölge olarak Manisa’nın Akhisar İlçesinde Türkiye’nin ilk Kırsal Alan Yaşam Laboratuvarı kurulacak. Bu laboratuvar sayesinde zeytinde markalaşma sağlanacak, böylece zeytin ve zeytin ürünlerinde ihracatın artması için çalışmalar yürütülecektir.
Kamu, üniversite, özel sektör ve tüketicilerin işbirliği ile zeytin ve zeytin ürünlerine katma değer yaratmayı sağlayan projenin en önemli unsurlarından biri sıfır atık yaklaşımı dahilinde döngüsel ekonomiye hizmet etmesidir.  

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz