Çelik ihracatçılarının gümrük vergisi kaygısı

  • | Son Güncelleme:
  • | Egeli Gazete
Player yükleniyor...
     

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Türk çeliğinin ABD’ye ihracatında gümrük vergisini yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarma tehdidi, Türk demir-çelik ihracatçıları arasında kaygı yarattı.

 

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ertan, buna benzer senaryonun daha önce de yaşandığını, ABD’ye çelik ihracatında gümrük vergisinin 2018 yılı Ağustos ayında yüzde 50’ye yükseldiğini, 2019 yılı Mayıs ayında gümrük vergisinin yüzde 25’e inmesine karşın ABD’ye çelik ihracatının 2017 yılındaki 2.4 milyon ton seviyelerinden yaklaşık 450 bin ton seviyelerine gerilediğini belirtti.

 

Türk çeliğinin ABD’ye ihracatında gümrük vergisinin tekrar yüzde 25’ten, yüzde 50’ye yükselmesi halinde ABD’ye ihracatın çok azalacağına vurgu yapan Ertan, “Hali hazırda Meksika ve Brezilya’dan ABD’ye çelik ithalatında gümrük vergisi yok. Bu ülkelere sağlanan vergi avantajları sebebiyle zorlanmaya başlamıştık. Gümrük vergisinin yükselmesi, ihracat yapma olasılığımızı neredeyse tamamen yok ediyor.” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin demir-çelik üretimi yüzde 11 düştü

 

Türkiye’nin demir-çelik üretiminin 2018 yılında 38.2 milyon ton olduğu bilgisini veren Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Yalçın Ertan sözlerini şöyle sürdürdü: “Tek neden Amerika Birleşik Devletleri’nin gümrük vergisi artışı olmamakla birlikte Türkiye’nin demir-çelik üretimi yüzde 11 düşüş göstererek 34 milyon ton seviyelerine geriledi. Bu süreçte Amerika’daki çelik üretimi ise yüzde 6 arttı. Trump öncesinde ABD’de üretim yapamayan çelik tesisleri üretim yapmaya, üretim yapan mevcut tesislerde kapasite arttırmaya başladı. Çelik ve kömür üreticilerin Trump Yönetimi üzerinde yürüttüğü lobi çalışmaları sonuç verirken, Amerikan halkı çelik ihtiyacını yüzde 80 daha pahalı giderir hale geldi. Amerika’da nihai tüketiciler, ithalatın kısıtlanmasından dolayı mağdur durumda. Amerikalılar, Türk çeliğine diğer ülkelerle aynı oranlarda gümrük vergisiyle veya gümrük vergisiz erişmek istiyor.”

 

ABD’nin Türk çeliğine gümrük vergisini yüzde 50’ye çıkarma ihtimalini bir olasılık olarak gördüklerini anlatan Ertan, “Gümrük vergisi arttığı takdirde, ABD’nin stratejik olarak nitelendirdiği demir-çelik ürünleri dışında ihracat şansımız çok azalıyor. Türk çeliğini alternatif pazarlarda satma konusunda sektör olarak oldukça yoğun bir çaba içerisindeyiz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

Amerika’ya çelik ihracatı yüzde 71 düştü

 

Türkiye, 2018 yılının Ocak-Eylül döneminde Amerika Birleşik Devletleri’ne 737 milyon dolarlık demir-çelik ürünleri ihraç etmişken, 2019 yılının aynı döneminde 210 milyon dolarlık ihracat rakamında kaldı. ABD’ye demir-çelik ihracatı yüzde 71 gerileme gösterdi. Türkiye’nin ABD’ye demir-çelik ihracatı 2017 yılının Ocak-Eylül döneminde ise 995 milyon dolara ulaşmıştı.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz