Başkan Sandal'dan engelli vatandaşlara iki müjdeli haber

Dünya Engelliler Günü, Bayraklı Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Ritim ve tiyatro kursiyerlerinin müzikli gösterisi duygu dolu anlar yaşatırken, program kapsamında 'engellilerin hakları' konulu söyleşi gerçekleştirildi, el ürünleri sergisi açıldı, fidan dikildi. Etkinlikte engellilere seslenen Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, iki de müjde verdi. Başkan Sandal, Osmangazi Hizmet Binası’nın tamamen engellilere tahsis edileceğini, ayrıca engellilerin ürettiği hediyelikleri belediye olarak satın alacaklarını söyledi.

  • | Son Güncelleme:
  • | Egeli Gazete
Player yükleniyor...

Bayraklı Belediyesi Osmangazi hizmet binası konferans salonunda düzenlenen etkinliğe Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal'ın yanı sıra İzmir Engelli Eğitim, Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Vural Gürbulak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı görme engelli Müjgan Bilgen Özen, engelliler ve aileleri katıldı. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan program kapsamı ahşap boyama kursiyerlerinin sergisiyle başladı. Eğitmenler Kerem ve Aslı Yalçın öncülüğündeki Bayraklı Belediyesi tiyatro ve ritim kursiyerlerinin müzikli gösterisi büyük beğeni topladı.  Daha sonra görme engelli Avukat Müjgan Bilgen Özen 'Engelli hakları' konulu söyleşide katılımcılara seslendi.

Hayaller kurmaktan vazgeçmeyin

Engelli bireylerin onur ve saygınlıklarına saygı duyulmasıyla başlayan yaşama, eğitim alma, sosyal güvenlik, çalışma ve ulaşım gibi haklarının olduğunu vurgulayan Özen, "Taslağı dünyanın çeşitli ülkelerindeki engelli bireyler tarafından oluşturulan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi kadın ve çocuk haklarıyla birlikte en önemli insan hakları sözleşmelerinden biridir. Bu kapsamda eşitlik, katılım, ayrımcılık yasağı ve bağımsız yaşam ilkesi gibi temel konular önemle bilmemiz gereken maddeler. Haklarınızı bilin, ilgili birimlerle iletişim kurmaktan kaçınmayın. En önemlisi de yaratıcı düşler ve hayaller kurmaktan vazgeçmeyin" diye konuştu.

Her zaman sizden yanayız

Söyleşinin ardından söz alan Başkan Sandal ise, "Mesele bir ahlak ve vicdan meselesi. İnsanı var eden en önemli konu ahlak ve vicdandır. Konulara böyle bakarak, empati yaparsak, birçok sorunun üstesinden gelebiliriz. Önce sorunu doğru tespit edip, meseleye iyi niyetli ve vicdanlı yaklaşacağız. Ben Bayraklı'daki engellilerin yaşadığı sorunların farkındayım. Kentsel dönüşüm, altyapı ve kentleşememe gibi sorunlarımız var. Bizim öncelikli işlerimizden bir tanesi temel meselelerimizi aştıktan sonra bu sorunların tamamına köklü çözümler getirmek. Eğitimle, sağlıkla ve diğer alanlarda yetişemediğimiz işler var. İlçemizdeki sorunları biliyoruz ve çözeceğiz. Sizin derdiniz, sorununuz bizim derdimiz, sorunumuz. Hepimiz bir engelli adayıyız. Bizim tercihimiz her zaman sizden yana olacak" dedi.

Sorunları biliyoruz, hep birlikte çözeceğiz

Çamkıran hizmet binasının kreşe dönüştürüleceğini, Osmangazi hizmet binasının da tamamen engellilere tahsis edileceğini müjdeleyen Sandal, Çamkıran'daki binamızı kreş yapacağız Osmangazi'deki bu binamız da işin uzmanları tarafından yeniden gözden geçirilecek ve engelli yurttaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik hizmetine sunacağız. İlçemizde engellilerimizin sorunlarıyla ilgili bir liste ve çözüm önerileri oluşturalım, büyükşehirimizle birlikte elimizden ne geliyorsa yapalım. Bu binayla ilgili de engelli yurttaşlarımıza sorarak, taleplerini alalım ve ona göre yeniden tasarlayıp, hizmete sunalım istiyoruz. Yaşama karşı direncinizden dolayı hepinizi kutluyor, önünüzde saygıyla eğiliyorum" diye konuştu.

Başkan Sandal'ın ardından sahneye Bayraklı Belediyesi ritim ve tiyatro kursiyerleri çıktı. Müzikli gösterileriyle herkesi duygulandıran kursiyerler, performanslarıyla büyük alkış aldı. Daha sonra ise; Dünya Barış Anıtı doğu yamacında çam fidanı dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Müdür ve çalışanlara farkındalık eğitimi

Öte yandan Bayraklı Belediyesi birim müdürleri ve Sosyal İşler Müdürlüğü çalışanları Türkiye ve İzmir’de bir ilk olma özelliğini taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Engelli Farkındalık Merkezi’ni ziyaret etti. Engelli vatandaşların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla kurulan merkezde Bayraklı Belediyesi çalışanları Proje Yöneticisi, birim sorumlusu Gülşah Batmaz, Uzman Klinik psikolog Sinem Pirinalı, rehber Sahra Nur Akyıl ve Sıdıka Şahin’den işaret dili eğitimi aldı. Katılımcılar ayrıca otizm labirenti, tekerlekli sandalye parkuru, özel öğrenme güçlüğü alanı ve karanlık ev parkurlarında engelli bireyin yaşadıklarını birebir deneyimleme fırsatı buldu.

 

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz